Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

+17
High Lfe
celavi2
eustahijebrzica
MareCar
RealBear
Ghost
marcuscato
Lebowski
cons
somied
zalac
Mingus
BobyThePoliceman
ericsson
Peti ortak
Monsignor.m
Malo Derište
21 posters

Page 2 of 21 Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by BobyThePoliceman Sat Jun 09, 2018 9:49 pm

Peti ortak wrote:
Poklonjenom "egzodusu" se ne gleda u zube.  Smile

Prestani palamudit i sidaj u bus No
BobyThePoliceman
BobyThePoliceman

Posts : 3
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by ericsson Sun Jun 10, 2018 2:28 am

Peti ortak wrote:
Ja bi reka da većina ljudi precjenjuje protusile i njihovu dijaboličku ingenioznost. Shvaćan zašto se smatra da je sustav koji imamo nepromjenjiv, ali ovaj put je malo drugačije. Postoji jako moćan faktor na koji "protusile" nemaju izravan utjecaj. Sigurno će bit epizoda di "imperij uzvraća udarac", ali velika je vjerojatnost da imperij ide svom kraju. Doduše, ja bi volija da je tako pa mi to možda daje više nade nego šta bi triba gajit, ali ne vidin neki drugi ovakav čimbenik koji će malo prodrmat stvari. Dugoročna promjena može doć isključivo iz individualne promjene svakog ponaosob, ali ako će "egzodus" pogurat stvari u tom smjeru neman ništa protiv.

Poklonjenom "egzodusu" se ne gleda u zube.  Smile

P.s. ja multiqoute trenutno rješavan na kreativne načine - dakle, copy paste.  Laughing

Ovako.....i ja sam se na kraju odlučio prikloniti mišljenju da je "egzodus" jedini (potencijalni) reformator, tj. da do pojave "egzodusa" političke i ostale upravljačke "elite" nisu činile ništa da se stvari promijene na bolje. A vidjet ćemo hoće li ih naš "jedini reformator" uspjeti konačno natjerati da zbilja počnu provoditi neke kvalitetne reforme.

Zapravo, možda "egzodus" čak i nije jedini reformator. Jedan od reformatora bi mogao biti i - novac iz EU fondova, koji uspijevaju privući oni koji su uspješni u osmišljavanju i realizaciji potencijalno dobrih projekata. Dok oni koji su u tome neuspješni, ostaju bez tog novca. Eto, i to mi se čini kao jedan potencijalni reformski faktor koji tjera sustave u RH da budu uspješniji, e da bi i oni mogli zagrabiti dio kolača, tj. dio novca iz EU fondova.

A ako uzmemo u obzir da je i za "egzodus" i  za novac iz EU fondova zaslužno naše članstvo u EU, možemo slobodno uskliknuti - živjela naša mila i draga Europska unija! I molimo te dragi Bože da je nikada ne napustimo.Very Happy

Ali svejedno smatram da svi vi potcjenjujete tu (kako ste je nazvali) diaboličku ingenioznost naših političkih i upravljačkih "elita." Naravno da oni neće moći u potpunosti anulirati pozitivne učinke egzodusa i novca iz EU fondova, ali bi te pozitivne učinke mogli u vrlo velikoj mjeri umanjiti.

Btw, zar stvarno ne postoji neki drugi način za multikvotanje osim copy/paste?!

ericsson

Posts : 12
Join date : 2018-06-06

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Mingus Sun Jun 10, 2018 2:05 pm

Mene egzodus zanima najviše s političkog aspekta, a kako sam po prirodi optimist, ujedno se i nadam kako je to jedini način da se razbije 'uhljebničko-rodijačka' paradigma, glavni uzrok naših ekonomskih problema.

Iako raspravi ne mogu kvalitativno doprinijeti, osnovne teze o blagotvornom utjecaju egzodusa čine mi se sasvim logičnima i mislim da ih nije potrebno kvantificirati. Recimo, sve veća emigracija nužno poboljšava pregovaračku poziciju ovih koji ostaju, padaju cijene stanova, uhljebi se moraju odreći dijela kolača da bi ostali na funkciji. Takvi zaključci su direktna i već dokazana moć tržišta, kojeg nam je donijelo članstvo u EU.

Vezano za egzodus, bilo bi mi zanimljivo doznati kako uhljebi i rodijaci nisu predvidjeli opasnost od ulaska u EU i općenito od same ideje o slobodnom protoku ljudi i roba. Također, bit će zabavno gledati otpor elite, gdje se slažem s predviđanjem o pokušaju napuštanja EU, kao krajnjom mjerom. Ovo s kuknjavom o nedostatku radne snage je samo početak, mislim da je elita po ovom pitanju još uvijek u denialu.

Za kvalitetu rasprave bi nesumnjivo značilo postojanje barem jednog relevantnog sugovornika koji se ne slaže s osnovnom tezom. Pošto vidjeh da Monsignor osobno poznaje neke naše eminentne ekonomiste, a koji se nisu izjasnili po pitanju egzodusa, možda bi ih bilo interesantno pitati za mišljenje?

Inače, trudim se pratiti temu i kada je puna statističkih podataka i grafova. Smile
Mingus
Mingus

Posts : 12
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Peti ortak Sun Jun 10, 2018 2:23 pm

BobyThePoliceman wrote:

Prestani palamudit i sidaj u bus No

Suspect

ericsson wrote:
Ovako.....i ja sam se na kraju odlučio prikloniti mišljenju da je "egzodus" jedini (potencijalni) reformator, tj. da do pojave "egzodusa" političke i ostale upravljačke "elite" nisu činile ništa da se stvari promijene na bolje. A vidjet ćemo hoće li ih naš "jedini reformator" uspjeti konačno natjerati da zbilja počnu provoditi neke kvalitetne reforme.

Zapravo, možda "egzodus" čak i nije jedini reformator. Jedan od reformatora bi mogao biti i - novac iz EU fondova, koji uspijevaju privući oni koji su uspješni u osmišljavanju i realizaciji potencijalno dobrih projekata. Dok oni koji su u tome neuspješni, ostaju bez tog novca. Eto, i to mi se čini kao jedan potencijalni reformski faktor koji tjera sustave u RH da budu uspješniji, e da bi i oni mogli zagrabiti dio kolača, tj. dio novca iz EU fondova.

A ako uzmemo u obzir da je i za "egzodus" i  za novac iz EU fondova zaslužno naše članstvo u EU, možemo slobodno uskliknuti - živjela naša mila i draga Europska unija! I molimo te dragi Bože da je nikada ne napustimo.Very Happy

Ali svejedno smatram da svi vi potcjenjujete tu (kako ste je nazvali) diaboličku ingenioznost naših političkih i upravljačkih "elita." Naravno da oni neće moći u potpunosti anulirati pozitivne učinke egzodusa i novca iz EU fondova, ali bi te pozitivne učinke mogli u vrlo velikoj mjeri umanjiti.

Btw, zar stvarno ne postoji neki drugi način za multikvotanje osim copy/paste?!

Prvo za multi-quote. Naša san rješenje. Klikneš "multi-quote" botun za postove koje želiš citirat i onda moraš kliknit na "post reply" (na dnu stranice) botun, a ne na "quote" (ovaj šta se nalazi do multi-quote).

Multi-Quote system objašnjenje.

EU je oslobodila tržišne sile koje prije ulaska nisu mogle imat toliki utjecaj. U tom smislu je ulazak u EU zaslužan, ili će bit zaslužan, za blagotvorne učinke "egzodusa". Po mom mišljenju lova iz EU fondova ne radi fundamentalnu razliku. Nije da nismo imali love nego smo je uludo trošili zbog pogrešno postavljenog sustava. RealBear je lipo opisa povijest događanja od pretvorbe i privatizacije nadalje.
Peti ortak
Peti ortak

Posts : 34
Join date : 2018-06-05

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Sun Jun 10, 2018 8:28 pm

Ok, post o Dahijama i Šonje kao starac Fočo za mene je najbolji post otkako smo počeli, a na stare tri verzije se natuklo more postova (i kvalitete i kvantitete).  cheers

Isplatilo se prijeći ovdje samo zbog "Pojmovnika i definicija".

BTW, trebaju nam definicije o...
* falsibijalnosti/opovrgljivosti (Ortak, ti bi mogao ovo)
* naravno "digitalizacija"
* konveksnost i besplatne opcije koje je "egzodus" omogućio

Kad se sjetite nečeg bitnijeg slobodno ubacite u pojmovnik ili javite ovdje da netko drugi ubaci.

Nakucat ćemo pravi Bukvar "egzodusa" i sa azbukom i sa abecedom. Ili kao što bi rekli u Njemačkoj... Alphabetisierung.   lol! study
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by zalac Sun Jun 10, 2018 9:45 pm

Lijep pozdrav svima!
Kao i na forum.hr, ja cu se truditi ostati više čitatelj u formi promatrača nego aktivni sudionik, a što se svrstavanja u pro-vs-cons spektru tiče, glede efekta egzodusa, naginjem više onoj struji koja egzodus i prateće demografske procese (u slučaju da krećemo od pretpostavke o ireverzibilnosti istih) vidi kao dugoročno štetnu pojavu po društvo, iako priznajem da sam egzodus posjeduje određeni transformativni potencijal za ekonomiju, koji je na kratke i srednje staze, ajmo reć - pozitivan.

toliko od moga diplomatski sročenog uvoda, da se ne zamjerim kome Very Happy

zalac

Posts : 1
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Sun Jun 10, 2018 10:28 pm

Mingus wrote:.. a kako sam po prirodi optimist...

#meToo Very Happy I onda ulovim samu sebe usred cherry pickinga. Embarassed     

ericsson wrote:Draga kolegice, pa nećemo se valjda lagati? Very Happy

Ti sasvim sigurno nisi ekonomski analfabet, nego vjerojatno čista suprotnost tome. Jesam li u pravu?

Stvarno jesam. Surprised Posebno što se formalnog obrazovanja tiče. Ajde, faks mi je bio takav da mi je pružao mogućnost njuškanja oko različitih područja a kasnije sam uspjela uloviti koji konac oko javnih financija. Ali sve je to mršavo.

Negdje sam na tragu kolege Mingusa:

Mingus wrote:trudim se pratiti temu i kada je puna statističkih podataka i grafova. Smile

Very Happy
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Sun Jun 10, 2018 10:46 pm

RealBear wrote:@ Malo Derište, jel ti plašiš alfa-uhljebe na poslu. Bolje ih na vrijeme prepast, da ih ne šokira.  Shocked

Dašta, svakog koji mi dopadne šapa. Kako je većina Bogu za plakati obično to završi da se milo gledamo ko' dva teleta. A ja 'on the inside':  
Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 B22f4722cdd543ba294929f90a5f134e

Very Happy

@Mingus: Ako ulovim sutra vremena, natipkam par slova oko EU i ''elita''.
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Jun 11, 2018 8:08 am

RealBear wrote:Ok, post o Dahijama i Šonje kao starac Fočo za mene je najbolji post otkako smo počeli, a na stare tri verzije se natuklo more postova (i kvalitete i kvantitete).  cheers

Uz veliku čast moram ipak reći da je najbolji post "egzodusa" napisan na samom početku:

RealBear wrote:
Nema ništa osobno u zakonitostima tržišta i odnosa ponude i potražnje.


* naravno "digitalizacija"

Mislim da je u redu da ovo rezerviramo za Mlado Derište. bounce
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Peti ortak Mon Jun 11, 2018 10:48 am

RealBear wrote:Ok, post o Dahijama i Šonje kao starac Fočo za mene je najbolji post otkako smo počeli, a na stare tri verzije se natuklo more postova (i kvalitete i kvantitete).  cheers

Isplatilo se prijeći ovdje samo zbog "Pojmovnika i definicija".

BTW, trebaju nam definicije o...
* falsibijalnosti/opovrgljivosti (Ortak, ti bi mogao ovo)
* naravno "digitalizacija"
* konveksnost i besplatne opcije koje je "egzodus" omogućio

Kad se sjetite nečeg bitnijeg slobodno ubacite u pojmovnik ili javite ovdje da netko drugi ubaci.

Nakucat ćemo pravi Bukvar "egzodusa" i sa azbukom i sa abecedom. Ili kao što bi rekli u Njemačkoj... Alphabetisierung.   lol! study

Može. S tim da ću proširit post da uključim i ostale kriterije znanstvene hipoteze.
Peti ortak
Peti ortak

Posts : 34
Join date : 2018-06-05

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Mon Jun 11, 2018 2:40 pm

Mingus wrote:Vezano za egzodus, bilo bi mi zanimljivo doznati kako uhljebi i rodijaci nisu predvidjeli opasnost od ulaska u EU i općenito od same ideje o slobodnom protoku ljudi i roba.

Uhljebi i rodijaci su dosta heterogena skupina. Nekakvo općenito pravilo bi moglo biti da većina njih djeluje u cilju zadovoljenja svojih partikularnih interesa ne mareći preveć' za širu sliku. Ne treba pritom 'demonizirati' elite, slično se ponašaju i građani kada im spomeneš famozne 'reforme' – Može! Super! Samo da ne zakače moj novčanik/privilegije.  Suspect

Ja mogu govoriti eventualno o nacionalnoj razini alfa-uhljeba (koja je i gurala članstvo u EU). Veliki dio njih zapravo nije bio svjestan ovog efekta. Dominantna paradigma hrvatskog političkog sustava do cca. 2015. jest čista partitokracija sa jakim utjecajem vrha političke stranke i vojskom (ponekad bolno ograničenih) poslušnika koji klimaju kako šef kaže. A šefovi rade projekcije od izbora do izbora. Naravno da nisu svi alfa-uhljebi (po državnoj upravi se također nađe sposobne ekipe) intelektualno izazvani  Very Happy  pa da nisu predvidjeli bijeg radne snage (možemo ovdje raspravljati o razmjerima egzodusa koji najvjerojatnije nije bio anticipiran u ovom obimu) no efekt je bio predalek. Također, alternativa je bila još pogubnija. Jer oni koji su bili svjesni potencijalnog egzodusa bili su također svjesni (još gore) alternative truljenja izvan granica EU.

Mingus wrote:Također, bit će zabavno gledati otpor elite, gdje se slažem s predviđanjem o pokušaju napuštanja EU, kao krajnjom mjerom.

Što se tiče napuštanja EU, za sada tu prednjače anti-sistemske stranke koje grme protiv uhljeba i rodijaka. O, ironije li.  What a Face
Mislim da nam u bližoj budućnosti taj scenarij ne prijeti. No, politička scena, kako u RH tako i diljem EU, se mijenja tako da ne bih stavljala ruku u vatru za niti jedan scenarij.  Neutral
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Mingus Mon Jun 11, 2018 3:20 pm

Malo Derište wrote:
Ja mogu govoriti eventualno o nacionalnoj razini alfa-uhljeba (koja je i gurala članstvo u EU). Veliki dio njih zapravo nije bio svjestan ovog efekta. Dominantna paradigma hrvatskog političkog sustava do cca. 2015. jest čista partitokracija sa jakim utjecajem vrha političke stranke i vojskom (ponekad bolno ograničenih) poslušnika koji klimaju kako šef kaže. A šefovi rade projekcije od izbora do izbora. Naravno da nisu svi alfa-uhljebi (po državnoj upravi se također nađe sposobne ekipe) intelektualno izazvani  Very Happy  pa da nisu predvidjeli bijeg radne snage (možemo ovdje raspravljati o razmjerima egzodusa koji najvjerojatnije nije bio anticipiran u ovom obimu) no efekt je bio predalek. Također, alternativa je bila još pogubnija. Jer oni koji su bili svjesni potencijalnog egzodusa bili su također svjesni (još gore) alternative truljenja izvan granica EU.

Da, o 'alfa-uhljebima' i pričamo, ne o sitnim stranačkim poslušnicima zaposlenim na izmišljena mjesta u državnoj upravi. Upravo ovo što si opisala kao razlog prihvaćanja ulaska u EU od strane elita, Monsignor je na forumu opisao sintagmom Commons dilemma.

Takav potez me čudi ne samo zbog egzodusa, kojeg sumnjam da su u ovom obujmu predvidjeli, već zbog cjelokupnog utjecaja europskih institucija na državne poslove.

Malo Derište wrote:
Što se tiče napuštanja EU, za sada tu prednjače anti-sistemske stranke koje grme protiv uhljeba i rodijaka. O, ironije li.  What a Face
Mislim da nam u bližoj budućnosti taj scenarij ne prijeti. No, politička scena, kako u RH tako i diljem EU, se mijenja tako da ne bih stavljala ruku u vatru za niti jedan scenarij.  Neutral

Mislim da budući potezi elita ovise o jačanju pozicije građanskog sloja, koja će rasti slabljenjem uloge države u gospodarstvu, kao posljedicom egzodusa. Više o kronici pretvorbe i privatizacije, crvenih i crnih možeš pročitati od R. Bolkovića i D. Kuljiša, ako te zanima. Isti navode kako je stranka MOST stvorena upravo od strane elita, da bi kočila reforme koje je Karamarko htio provesti. Ovdje je naglasak više na političkoj strani priče, manje na ekonomskoj, pošto bi se kočilo provođenje lustracije prisvajanjem ministarstva pravosuđa i policije.

Želim reći kako me takvi potezi, poput davanja medijske podrške ekstremnim strankama, ne bi nimalo čudili, u svrhu očuvanja postojećeg sustava moći. Iako, mislim da im je otpor uzaludan, barem gledano na dugi rok.
Mingus
Mingus

Posts : 12
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Jun 11, 2018 5:23 pm

zalac wrote:Lijep pozdrav svima!
Kao i na forum.hr, ja cu se truditi ostati više čitatelj u formi promatrača nego aktivni sudionik, a što se svrstavanja u pro-vs-cons spektru tiče, glede efekta egzodusa, naginjem više onoj struji koja egzodus i prateće demografske procese (u slučaju da krećemo od pretpostavke o ireverzibilnosti istih) vidi kao dugoročno štetnu pojavu po društvo, iako priznajem da sam egzodus posjeduje određeni transformativni potencijal za ekonomiju, koji je na kratke i srednje staze, ajmo reć - pozitivan.

toliko od moga diplomatski sročenog uvoda, da se ne zamjerim kome Very Happy

Ovdje su dobrodošla sva viđenja "egzodusa", dok god su pristojna, utemeljena na razumnim teorijama i pretpostavkama.

Što se tiče ireverzibilnosti - na slici je pogled s Euromasta na  "America building", mjesto s kojeg se išlo u "egzodus" iz Nizozemske, mislim da je to dovoljno dobar primjer reverzibilnosti:

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Reverz

Za "armchair economists" - "vjerni štioc" je primjetio kako sam prestao spominjat Portugal u kontekstu "vječitih bolesnika:

Mario Centeno wrote:
Portugal has turned a corner. Having gone through a mild boom, a slump, and a severe recession, all packed into less than two decades, the Portuguese economy has re-emerged with a newfound strength. This column examines this recovery in detail, focusing on important structural reforms that have taken place in the last couple of decades in key areas such as skills, investment, export orientation, labour market, financial intermediation, and public finances. The effects of these reforms were compounded by time as well as efforts to reignite demand.

https://voxeu.org/article/turnaround-portuguese-economy

Daron Acemoglu & James A. Robinson wrote:
History is not destiny.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Mon Jun 11, 2018 10:56 pm

Monsignor.m wrote:
Uz veliku čast moram ipak reći da je najbolji post "egzodusa" napisan na samom početku:

RealBear wrote:
Nema ništa osobno u zakonitostima tržišta i odnosa ponude i potražnje.

Što jest, jest nije loš ni taj one-liner, dobar da podsjeti Hrvate navikle na "poticatelje" i "velike ćaće" koliko je free-market moćna sila.

To su ipak univerzalne istine, a Šonje kao starac Fočo je ipak lokalna spika i šprdnja koja na "naš" način opisuje "epska vremana" kojima svjedočimo. bounce
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by ericsson Wed Jun 13, 2018 12:41 am

Peti ortak wrote:
Po mom mišljenju lova iz EU fondova ne radi fundamentalnu razliku. Nije da nismo imali love nego smo je uludo trošili zbog pogrešno postavljenog sustava.

Misliš? A pazi ovo, naslov članka iz subotnjeg "Jutarnjeg lista:"

Kako su se znanstvene institucije pokazale našim najuspješnijim korisnikom sredstava iz EU fondova:
Samo u posljednjih 11 mjeseci iz Europskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) ugovoreni su projekti unaprijeđenja znanstvene infrastrukture vrijedni 1,5 milijardi kuna, a još 600 milijuna kuna trebalo bi biti ugovoreno u vrlo kratkom roku.


Istina je da smo mi i prije imali lovu, ali je sustav bio tako posložen da se ona dijelila po kriterijima koji nisu imali nikakve veze sa korisnošću ili izvrsnošću. Dok su, nasuprot tome, za povlačenje novca iz EU fondova ključni upravo korisnost i izvrsnost projekata kojima se aplicira za ta sredstva. A posebno mi je drago da su baš znanstvene institucije iz područja STEM znanosti najuspješniji korisnici sredstava iz EU fondova, i to iz dva razloga. Prvi razlog je taj što ih je naša politička vrhuška sustavno zanemarivala i zakidala (a zanemaruje ih i zakida i dalje - naravno, govorim o uspješnim institucijama i znanstvenicima iz STEM područja). A drugi je razlog taj što nas jedino značajan napredak na STEM području može odlijepiti od dna i približiti razvijenim EU zemljama.

Hvala za uputu o multikvotanju. Very Happy


Malo Derište wrote:
Stvarno jesam. Surprised Posebno što se formalnog obrazovanja tiče. Ajde, faks mi je bio takav da mi je pružao mogućnost njuškanja oko različitih područja a kasnije sam uspjela uloviti koji konac oko javnih financija. Ali sve je to mršavo.

Zanimljivo. Dok sam čitao tvoje postove na pdf-u "Gospodarstvo" na forum.hr bio sam uvjeren da si diplomirala ekonomiju i da ti je ekonomska znanost životni poziv. Očito ti je uspješna samoprezentacija jedna od jakih osobina. Very Happy

ericsson

Posts : 12
Join date : 2018-06-06

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Wed Jun 13, 2018 10:01 am

Mingus wrote:Da, o 'alfa-uhljebima' i pričamo, ne o sitnim stranačkim poslušnicima zaposlenim na izmišljena mjesta u državnoj upravi. Upravo ovo što si opisala kao razlog prihvaćanja ulaska u EU od strane elita, Monsignor je na forumu opisao sintagmom Commons dilemma.

Takav potez me čudi ne samo zbog egzodusa, kojeg sumnjam da su u ovom obujmu predvidjeli, već zbog cjelokupnog utjecaja europskih institucija na državne poslove.

Sad se sjetih da smo o ovome već tipkali, zar ne? Smile Može biti da ima efekta i 'commons dilemma'. Imaju i međunarodni odnosi. Ali mislim da je ipak bilo i svijesti o negativnim efektima ostajanja van a ''nepoželjan utjecaj'' i efekti otvaranja tržišta su bili predaleko. Very Happy    

Mingus wrote:Mislim da budući potezi elita ovise o jačanju pozicije građanskog sloja, koja će rasti slabljenjem uloge države u gospodarstvu, kao posljedicom egzodusa. Više o kronici pretvorbe i privatizacije, crvenih i crnih možeš pročitati od R. Bolkovića i D. Kuljiša, ako te zanima. Isti navode kako je stranka MOST stvorena upravo od strane elita, da bi kočila reforme koje je Karamarko htio provesti. Ovdje je naglasak više na političkoj strani priče, manje na ekonomskoj, pošto bi se kočilo provođenje lustracije prisvajanjem ministarstva pravosuđa i policije.

Hmm..ovdje bih sad ja lako zabrazdila s tobom u političku raspravu. Iako moram izraziti skepsu oko Karamarkovih plemenitih ideja (pravosuđe nam jest močvara, to je neupitno, a za policiju nemam takav dojam ali nisam ni upućena previše).

Doduše, kako čekiću sve izgleda kao čavao, ja micanje Karamarka više vidim kao utjecaj Amera zbog bliskog odnosa s Rusima. Ali to je sve na jako dugom štapu jer je (meni) tu previše polu-informacija i indicija da bih donijela konačan zaključak.

Ovo za građanski sloj se slažemo. Smile  

Mingus wrote:Želim reći kako me takvi potezi, poput davanja medijske podrške ekstremnim strankama, ne bi nimalo čudili, u svrhu očuvanja postojećeg sustava moći. Iako, mislim da im je otpor uzaludan, barem gledano na dugi rok.

Možeš ovo, molim te, malo detaljnije elaborirat ako ti se da? Smile  

ericsson wrote:Zanimljivo. Dok sam čitao tvoje postove na pdf-u "Gospodarstvo" na forum.hr bio sam uvjeren da si diplomirala ekonomiju i da ti je ekonomska znanost životni poziv. Očito ti je uspješna samoprezentacija jedna od jakih osobina. Very Happy

Evo, nije ti trebalo baš dugo da me ''prokužiš''. Wink Radila sam u odnosima s javnošću thou, naučih da je samoprezentacija sve. queen Very Happy
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Mingus Wed Jun 13, 2018 5:11 pm

Malo Derište wrote:

Sad se sjetih da smo o ovome već tipkali, zar ne? Smile  

Moguće. Smile

Malo Derište wrote:
Hmm..ovdje bih sad ja lako zabrazdila s tobom u političku raspravu. Iako moram izraziti skepsu oko Karamarkovih plemenitih ideja (pravosuđe nam jest močvara, to je neupitno, a za policiju nemam takav dojam ali nisam ni upućena previše).

Doduše, kako čekiću sve izgleda kao čavao, ja micanje Karamarka više vidim kao utjecaj Amera zbog bliskog odnosa s Rusima. Ali to je sve na jako dugom štapu jer je (meni) tu previše polu-informacija i indicija da bih donijela konačan zaključak. 

Da, i o utjecaju američke ambasade na njegovu smjenu je bilo spomena, od istih autora. Međutim, cijelo vrijeme se provlačila teza koja mi se čini logičnim uzrokom medijske hajke na njega - pokušaju da antifašizam zamijeni s antitotalitarizmom, čime bi se izgubila kost koja se često baca narodu za skretanje pažnje. Čitao sam i izjave našeg drugog predsjednika o neslaganju sa svojim bivšim suradnikom Karamarkom o pitanjima izjednačavanja antifašizma i komunizma, a Mesić je svakako jedna od većih riba u moru 'alfa-uhljeba'.

Malo Derište wrote:

Možeš ovo, molim te, malo detaljnije elaborirat ako ti se da? Smile  

Već sam spomenuo, navodi se povezanost 'alfa-uhljeba' Mesića i Roglića, glavnog donatora MOST-a. Ta stranka imala je jedini cilj spriječiti provođenje reformi, najviše vezanih za lustraciju. Neću više o ovome, jer nakon par rečenica počinjem zvučati kao novinar portala Dnevno.hr.  Laughing

Potraži na fejsu ako ti se čita, ako ne nađeš, javi.

Poanta je u tome da nije problem financirati i stranke koje bi eventualno glasnije zagovarale izlazak iz EU, da bi se očuvale postojeće strukture na vlasti. No, mislim kako su svi naši problemi posljedica naše demokratske nezrelosti i kako će s vremenom ljudima biti jasnije da je slobodno tržište jedino rješenje. Egzodus, osim pružanja poslova iseljenima, i onima koji ih zamijene u matičnoj domovini, ima i veliku ulogu u obrazovanju ljudi po pitanju uloge države u gospodarstvu i njihove vlastite vrijednosti na tržištu rada. To je nešto što dosad nisu mogli, jer su bili u nemilosti seoskih načelnika i poduzetnika koji 'dijele' poslove.
Mingus
Mingus

Posts : 12
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by somied Wed Jun 13, 2018 8:56 pm

Dobar dan.

somied

Posts : 4
Join date : 2018-06-12

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Wed Jun 13, 2018 8:57 pm

Somino, drago mi je da si s nama.

Gatecrasher - dobrodošao. Vodi računa da ovo nije mjesto samo za nas "optimiste" već prije svega mjesto pristojne i argumentirane konverzacije. Ono odakle smo došli je dno dna i "ođe nema Plašćana!".
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Wed Jun 13, 2018 10:09 pm

somied wrote:Dobar dan.

Inače prika...

Nego ajde stavi onog crnog vuka s poslovnog za avatar ili onaj morodorski iz brloga pa da plašimo uhljebe i rodijake. cheers


RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Wed Jun 13, 2018 10:28 pm

Mingus wrote:Da, i o utjecaju američke ambasade na njegovu smjenu je bilo spomena, od istih autora. Međutim, cijelo vrijeme se provlačila teza koja mi se čini logičnim uzrokom medijske hajke na njega - pokušaju da antifašizam zamijeni s antitotalitarizmom, čime bi se izgubila kost koja se često baca narodu za skretanje pažnje. Čitao sam i izjave našeg drugog predsjednika o neslaganju sa svojim bivšim suradnikom Karamarkom o pitanjima izjednačavanja antifašizma i komunizma, a Mesić je svakako jedna od većih riba u moru 'alfa-uhljeba'.

S druge strane, čovjek mora odati počast efikasnosti ukorijenjivanja ideje izjednačavanja antifašizma s komunizmom. Meni samo kapak počne trzati na istu. Very Happy  

Mingus wrote:Poanta je u tome da nije problem financirati i stranke koje bi eventualno glasnije zagovarale izlazak iz EU, da bi se očuvale postojeće strukture na vlasti. No, mislim kako su svi naši problemi posljedica naše demokratske nezrelosti i kako će s vremenom ljudima biti jasnije da je slobodno tržište jedino rješenje. Egzodus, osim pružanja poslova iseljenima, i onima koji ih zamijene u matičnoj domovini, ima i veliku ulogu u obrazovanju ljudi po pitanju uloge države u gospodarstvu i njihove vlastite vrijednosti na tržištu rada. To je nešto što dosad nisu mogli, jer su bili u nemilosti seoskih načelnika i poduzetnika koji 'dijele' poslove.

Hvala na tipu za daljnje čitanje.  Smile Ali, da se vratimo na izvor, ovo boldano je za mene jedna od najvećih 'dodanih' vrijednosti ovog čitavog procesa.  cheers Nasušno nam treba dašak slobodnog tržišta i odmak od fiksiranja na 'svemoguću državu'. Taj sveprisutni državni paternalizam je poguban.
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Mingus Wed Jun 13, 2018 10:57 pm

Malo Derište wrote:

S druge strane, čovjek mora odati počast efikasnosti ukorijenjivanja ideje izjednačavanja antifašizma s komunizmom. Meni samo kapak počne trzati na istu. Very Happy  

Nisam dobro shvatio, ne misliš da treba osuditi svaki totalitarni sustav?
Mingus
Mingus

Posts : 12
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Wed Jun 13, 2018 11:40 pm

Sorry, umorna sam pa pišem ko da me kap strefila. Naravno da mislim da svaki totalitarizam treba osuditi. Ovo 'trzanje kapka' je trebala biti slikovita metafora moje reakcije na uporno (i dosta efikasno) izjednačavanje antifašizma sa komunizmom u javnom prostoru. Smile
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by MareCar Thu Jun 14, 2018 12:25 am

Jos jedno dobro vecer.

Ja cu vas takodjer pratiti iz prikrajka, s obzirom da trenutacni razvoj dogadjaja ide vise u prilog egzodusa kao superreformatora. (Da, nedavno sam po prvi put u nekoliko godina bila u RH dovoljno dugo da osjetim trenutacno ‘bilo’ domovine i jos uvijek nisam uvjerena da su dubinske promjene po pitanju politike i mentaliteta moguce, no trenutacne cinjenice idu u prilog rada trzista i to stvarno ne mogu ignorirati).

Odnosno da bih se trebala posteno oznojiti za dokazati suprotno.

A s obzirom na nivo koji ste postavili pitanje je da li sam to uopce u stanju, jer mi se ucinilo da je moje znanje zastarjelo (ona famozna Bearova lista literature), a poimanje hrvatske stvarnosti ‘shotgun scattered’ zbog udaljenosti i prakticne otudjenosti. Tj. da hrvatska kao tema nije sjedinjiva s privatnim zivotom, niti ima bilo kakvih dodirnih tocaka s icim cime se bavim, te da pisanje nekakvog argumentiranog  ‘dokaza’ iziskuje napor, vrijeme i trazenje. S upitnim ishodom.

Tako da sam odlucila da mi je bolje biti ‘krcmarica Mara’ iz epa.  drunken
Slobodno me  u ovom trenutku mozete posipati pepelom. Ali ne zaboravite ipak da jos uvijek nisam do kraja uvjerena. Kao i da ostajem do zadnje runde. Twisted Evil #2038 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 1152977910
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Thu Jun 14, 2018 9:54 am

MareCar wrote:

Ja cu vas takodjer pratiti iz prikrajka, s obzirom da trenutacni razvoj dogadjaja ide vise u prilog egzodusa kao superreformatora.
(...)
Slobodno me  u ovom trenutku mozete posipati pepelom. Ali ne zaboravite ipak da jos uvijek nisam do kraja uvjerena. Kao i da ostajem do zadnje runde. Twisted Evil #2038 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 1152977910

To što stvari trenutno idu OK, ne znači previše, "egzodus" je dugotrajan proces i još ćemo dugo imati priliku baviti se njim. U konačnici, nitko ne može predvidjeti hoće li "uhljebi" spuštati poreze (medna usta Jovanova) i kako će stvari ići.

Dugo ćemo se mi još ćerati. bounce bounce
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 2 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 2 of 21 Previous  1, 2, 3 ... 11 ... 21  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum