Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

+17
High Lfe
celavi2
eustahijebrzica
MareCar
RealBear
Ghost
marcuscato
Lebowski
cons
somied
zalac
Mingus
BobyThePoliceman
ericsson
Peti ortak
Monsignor.m
Malo Derište
21 posters

Page 13 of 21 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 21  Next

Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Jan 28, 2019 2:17 pm

Monsignor.m wrote:

Nisam još stavio na statistiku u nizu, možda je netko opet poslao Eurostatu krivu excelicu. lol!

Vidi što sam napisao nekidan...očito je do metodologije ankete ili je netko opet gore krivo poslao

Nisam objavio još ni plate (iako je prvi put realna plata pala y/y, tj. inflacija izjela nominalni rast) jer im je medijalna plaća odjednom 6100. cyclops


I kao prilog o raspravama o literaturi migracija:

https://arhivanalitika.hr/blog/otvoreno-zatvoreno-iv-imigracija-kao-blagoslov-i-entropija-kao-sudbina/

Starac Fočo wrote:
Četvrto, uživao sam pripremajući tekst Kristijana Kotarskog za objavu i pišući ovaj osvrt, jer mi se čini da do sada nismo imali pravu javnu raspravu o ovoj temi koja nas je tek okrznula, ali koja bitno uvjetuje današnji svijet i preko njega povratno utječe i na nas, osobito na ideje koje cirkuliraju i ovom našom malom zabiti u kojoj niti jedan migrant ne želi ostati iako možda ne bi bilo loše da par desetaka tisuća migranata naseli Liku, Baniju i druge napuštene dijelove naše zemlje (opet provokacija – naravno da nitko od migranata tako nešto ne bi želio). Zbog toga se veselim objavi Kristijanove kritike multikulturalizma u nastavku njegove serije na ovu temu. Pratite Lab o ovim temama i narednih dana.

Nisi ti starče Fočo dovoljno dobro pazio....

Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Tue Jan 29, 2019 4:55 pm

Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by High Lfe Wed Jan 30, 2019 4:00 pm


High Lfe

Posts : 14
Join date : 2019-01-17

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Wed Jan 30, 2019 5:07 pm

na isti dan kao i prošle godine, 29.1. je broj nezaposlenih iz rasta okrenuo u pad...
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Thu Feb 07, 2019 12:18 am

Evo tek sam danas skužio da mi je belgijumski naučnik morao pobrisat potpis na forumu gdje smo započeli s hipotezama.
Kao nije dopušteno reklamiranje "konkurentskih" foruma pa tako ni ovog našeg malog forumića ovdje.

Fakat nisam znao da postoji takvo pravilo, ali s druge strane to je samo dodatna motivacija i poziv da u duhu slobodnog tržišta i borbe za čitateljstvo ovdje pišemo još puno, puno više. Basketball

U duhu... Hajduk i "egzodus" žive vječno.

A drugima, neka im bude kako im bude. Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317

RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Thu Feb 07, 2019 8:58 am

zahvalni smo našem belgijumskom naučniku što je dugo odolijevao forumskim vlastima. Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Thu Feb 07, 2019 9:37 am

Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Feb 11, 2019 5:49 pm

Cemu ovakav skok danas, imamo najveci broj usera od samostalnosti Very Happy
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by marcuscato Wed Feb 13, 2019 8:40 pm

RealBear wrote:
Na užas koji "egzodusaše" nazivaju pomodarima, izdajnicima i dezerterima.  Basketball

Ovako u narodu ovo se rijetko čuje, barem ja nisam to čuo.

Međutim, često se čuju priče poput 'ma nije njima tamo tako dobro', što od onih koji su razmišljali otići pa u konačnici nisu, što od nekih poslodavaca koji se nadaju da će valjda za 5 godina svi koji su otišli doći moljakati natrag da se vrate na staro radno mjesto. Ima i uistinu smiješnih priča poput 'otišao, vratio bi se, ali nema za kartu'. clown

Neki koji su otišli, možda dijelom žale zbog tog odlaska, pa se uvjeravaju da Hrvatsku čeka 'bolest, glad, a možda i građanski rat'. Drugi, koji nisu otišli, a možda su trebali probati uvjeravaju se da je ovima koji su otišli teže nego ovdje, ali se kao nemaju hrabrosti vratiti i priznati poraz.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Wed Feb 13, 2019 11:04 pm

Nije me baš brige šta "napaćeni narod" misli o "egzodusu", mene vesele i zabavljaju ispadi likova poput ovih...  bounce  bounce  bounce

Vlado Košić wrote:
“Danas je moderno otići iz domovine, pa bi se to moglo nazvati i dezerterstvom. Moramo se upitati omogućuje li se napredak mladima u zemlji. Međutim, oni koji odlučuju o tome misle samo na sebe”, rekao je biskup Košić.

https://net.hr/danas/hrvatska/tesko-da-moze-biti-kontroverzniji-sisacki-biskup-svojom-je-izjavom-opet-sokirao-javnost-podsjecamo-na-ostale-ispade/

Momir Karin wrote:
'Ljudi odlaze van, pomodarstvo ili nam je nestalo domoljublje?' Mi smo ’90.-ih dolazili ovdje, branili domovinu i nije nam bilo teško. Ne bi trebalo biti teško ni onima u radnom odnosu danas jer ostati ovdje nije samo ekonomsko nego i domoljubno pitanje, kaže Karin...

Pročitajte više na: https://www.24sata.hr/news/ljudi-odlaze-van-pomodarstvo-ili-nam-je-nestalo-domoljublje-589737 - 24sata.hr
https://www.24sata.hr/news/ljudi-odlaze-van-pomodarstvo-ili-nam-je-nestalo-domoljublje-589737
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by marcuscato Thu Feb 14, 2019 7:41 am

Gospodinu Košiću vjerojatno pada promet firme, al mislim da mu nije to samo zbog egzodusa.

A gospodin Karin se samo nije imao prilike upoznati sa blagotvornim utjecajima egzodusa, inače bi shvatio da su itekako domoljubi oni koji od nezadovoljnih stanovnika Hrvatske postaju zadovoljni stanovnici Njemačke.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by BobyThePoliceman Thu Feb 14, 2019 11:48 pm

marcuscato wrote:
Neki koji su otišli, možda dijelom žale zbog tog odlaska, pa se uvjeravaju da Hrvatsku čeka 'bolest, glad, a možda i građanski rat'. Drugi, koji nisu otišli, a možda su trebali probati uvjeravaju se da je ovima koji su otišli teže nego ovdje, ali se kao nemaju hrabrosti vratiti i priznati poraz.

U koju kategoriju stavit Petog ortaka koji i prije nego je sija u autobus se jedva ceka vratit? Naravno, prije spavanja ide obavezna molitva Sv. Egzodusu i to na gastrabajterskom! Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 2559485489
BobyThePoliceman
BobyThePoliceman

Posts : 3
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Peti ortak Fri Feb 15, 2019 5:23 pm

BobyThePoliceman wrote:
marcuscato wrote:
Neki koji su otišli, možda dijelom žale zbog tog odlaska, pa se uvjeravaju da Hrvatsku čeka 'bolest, glad, a možda i građanski rat'. Drugi, koji nisu otišli, a možda su trebali probati uvjeravaju se da je ovima koji su otišli teže nego ovdje, ali se kao nemaju hrabrosti vratiti i priznati poraz.

U koju kategoriju stavit Petog ortaka koji i prije nego je sija u autobus se jedva ceka vratit? Naravno, prije spavanja ide obavezna molitva Sv. Egzodusu i to na gastrabajterskom! Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 2559485489

"Najbolje putuje onaj koji zna kada treba da se vrati." ruska narodna Razz

Peti ortak
Peti ortak

Posts : 34
Join date : 2018-06-05

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Mon Feb 18, 2019 5:32 pm

https://www.index.hr/clanak.aspx?id=2064964

Hvala EU sudu na podrzavanju našeg egzodusa
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Mon Feb 18, 2019 10:36 pm

Monsignor.m wrote:
Lider wrote:

U kojoj je mjeri digitalizirana javna uprava i o poteškoćama pronalaska ICT stručnjaka za rad u tome sektoru govorio je Gršić. Javnu upravu zaobilaze ICT stručnjaci jer je tamo plaća manja za 35 posto u odnosu na privatni sektor. No Jerbić tvri da nije problem u visini plaća nego u proizvodnji potrebnih kadrova, obrazlažući to činjenicom kako je u sektoru znanosti i dalje na snazi zabrana zapošljavanja te da FSB-e, primjerice proizvodi isti broj inženjera kao i prije 40 godina te da nema promjene upisnih kvota što je nepojmljivo s obzirom na razvoj novih tehnologija i potrebe tražišta rada za tim kadrom.
https://lider.media/konferencijske-vijesti/grsic-ict-strucnjaci-zaobilaze-javnu-upravu-zbog-35-posto-manje-place/

Kao što smo više puta rekli, IT je leading indikator.

Danas IT-ovci s priličnim prezirom gledaju na posao u javnoj upravi, a već sutra svi ostali koji posjeduju barem donekle globalno utržive vještine.

"Egzodus" mic-po-mic, poput kapi vode, razmontirava uhljebničko-rodijačku paradigmu. Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 2866890658 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 2866890658 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317 Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Lebowski Mon Feb 18, 2019 10:47 pm

Ajde, ajde - nećemo pretjerivati. ITu nikada nije bila privlačna javna služba, pa niti mitske 2008. Kroz moju instituciju su otprilike prolazila po 1-2 klinca svake godine s tek završenim faksom koji bi kratko ostali i išli dalje. Bilo je užasno teško naći ljude, jer su koeficijenti bili i još uvijek su smiješni (neki "stručni suradnici" ili tako nešto, plaće oko 4.5k) i čak i u najdubljoj recesiji nekonkurentni privatnom sektoru...
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Tue Feb 19, 2019 8:41 am

Evo malo pozitivnih efekata nedostatka radne snage:


45.000 stranaca prošle je godine doselilo u Hrvatsku. Među njima su građevinski radnici iz Indije, djelatnici hotela iz Egipta, kuhari FIlipinci, ali i državljani Tajlanda. Lani ih je u Hrvatsku doselilo 107, samo prošli mjesec njih 24, a uglavnom se radi o ženama koje su došle raditi kao maserke. Tajlandska masaža u Hrvatskoj je sve popularnija.

https://vijesti.rtl.hr/novosti/zanimljivosti/3341901/bangkok-zamijenile-zagrebom-hrvati-poludjeli-za-rukama-tajlandjanki-s-hrvatskom-adresom/

Baš me zanima šta na ovo kaže ženski dio općinstva lol! lol!
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Wed Feb 20, 2019 6:01 pm

Usput molim ženskiće ili marcusa da pozove šašavog šadovčeka s fhr.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Wed Feb 20, 2019 10:35 pm

Lebowski wrote:Ajde, ajde - nećemo pretjerivati. ITu nikada nije bila privlačna javna služba, pa niti mitske 2008. Kroz moju instituciju su otprilike prolazila po 1-2 klinca svake godine s tek završenim faksom koji bi kratko ostali i išli dalje. Bilo je užasno teško naći ljude, jer su koeficijenti bili i još uvijek su smiješni (neki "stručni suradnici" ili tako nešto, plaće oko 4.5k) i čak i u najdubljoj recesiji nekonkurentni privatnom sektoru...

U zadnje 4 godine (otkako je JOPPD obrasca) programerima se plaća povećala 29% (dijele prvo mjesto s radnicima u "proizvodnji obuće").
Plaća im je skočila s 7.200 kuna na 9.300, a ovim tempom će za dvije godine prešišati i trenutačne šampione po visini plaća u zračnom prometu (trenutno su na 10.824 kuna, uz rast od 7.3% u protekle 4 godine).

U istom razdoblje plaća u javnoj upravi je rasla 10.6%, a u obrazovanju 8.3%.

https://www.dzs.hr/Hrv_Eng/publication/2018/09-01-01_12_2018.htm

Dakle, kakva god razlika u plaćama bila prije, "egzodus" je samo još više povećava.

Nema većeg udaraca za uhljebničko-rodijačku paradigmu od puno bržeg rasta plaća u privatnom sektoru u odnosno na ove koji se financiraju iz proračuna (bilo državnih bilo lokalnih).  bounce  bounce  bounce
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat Feb 23, 2019 6:00 pm

Nekako mi se po plaču i leleku čini da je u drugi plan palo smanjenje poreza, a nekakvi "stručnjaci" se često jave s idejama kako je u Hrvatskoj porezno opterećenje, klinovi i kurci palci ionako nisko u odnosu na EU . Očito je još uvijek "ista meta, isto odstojanje": "uhljebi" bi prevalili sve na "rodijake", a "rodijaci" na "prezrene na svijetu".
Mali ih samo baca jer je faktor u potpunosti "egzogen":

Jednog posjeć’, a dva će uteći,
Dva pos’jeci, četiri odoše;


Pa nije zgorega ponoviti onaj čuveni glazbeni broj:

Ne pomaže voda, majko,
sa korita Ivanova,
ni ljekari, ni travari.

Ne pomaže voda, majko,
sa korita Ivanova,
lijek su mi, stara moja,
medna usta Jovanova.


Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by RealBear Sat Feb 23, 2019 7:05 pm


Ne znam tko ti je ovaj izvođač popularne glazbe... Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1152977910

Uzvratit ću s lirikom o ovima koji odoše i ovim uhljebima ter rodijacima koji bi da sve bude kao prije jednog drugog pjesnika.

Oni kažu ostani...

Ovo je zemlja za nas
ovo je zemlja za sve naše ljude
ovo je kuća za nas
ovo je kuća za svu našu decu

Čujem, vrati se, čujem, ostani
čujem, vrati se, oprosti mi
ne idi, ne idi ne



A egzodusaši uzvraćaju...

U toplim jaslama
U hladu bora, pod zidom čempresa
Mi menjamo našu noć
Za neki tuđi dan, za neki tuđi dan


RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat Feb 23, 2019 9:13 pm

Prilažem sljedeće "žiloreze":

Tu ces naci uvijek dom
srce koje kuca za te
ruku da te prati
majku da te shvati
znat ces sve sto treba znati

To je tvoja zemlja
tu sagradi dom
tu je stari temelj
tu na krsu tvom



To nestaje sve daje, sve to ča srce zna,
drugare tražim stare, al furešt sad sam ja.
ni Duje, Dane, Frane da dojdedu na mul
kod tete Marijete da popijedu žmul.



Mama, adio
da su suze biseri
mi bi bili bogati
ne bi svijetom lutali.
Mama, adio
zbogom vino crveno,
zbogom more duboko,
zbogom dome moj.
Mama, adio
svaku stopu puta tvog
neka cuva dobri Bog.
Mama, adio.


I po meni najljepša domoljubna pjesma ikad napisana na ovim prostorima, obavezna u mojim kolima dok se kurvam po bjelosvjetskim ratištima, isključivo u Keminoj izvedbi:

Vidim polja što se žitom zlate
i na brijegu vidim rodni dom
svakog trena mislim na te
zemljo moja, zemljo moja.

I dok ja nisam tu
pokraj nje, da skupa predamo se snu
svaku noc čujem glas
koji zove, dođi, sreća čeka nas.
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Monsignor.m Sat Feb 23, 2019 9:57 pm

Podižem...


Još u sebi čujem majku
kako tužna govori
kad se jednom vratiš sine
ja ću te čekati.
Ne dirajte mi večeras
uspomenu u meni,
ne dirajte mi ravnicu
jer ja ću se vratiti.




Daleko mi moj najdraži dom,
al' nosim ga ja u srcu svom.
U tebi ostalo mi je zlato svo
Dalmacijo, Dalmacijo.

Odlazi brod i duša mi s njim,
tamo na jug di maslina zri.
U krilu tvom me čeka lipota sto
Dalmacijo, Dalmacijo.



Dug je put, tuđi svit, nema me
Tvoj je skut meni štit meni sve
I kad bisniš i kad piniš
Dicu svoju sritnon činiš
Dalmacijo to smo ti i ja
Dalmacijo to smo ti i ja




Sine, vrati se da oči majke vide
Kako bijela lađa dolazi u kraj
Sine, ne daj da nas dijele te daljine
Dok te čeka plavo more i tvoj žal




Cili život živin tu
Ka u nikom plavom snu,
Jer to je zemlja dide mog
I oca mog
Ja ostajem na njoj




Reci cu mu jednom kad poraste
To je tvoja zemlja i tvoj dom
Modro more,maslinici
zlatno klasje u ravnici
bi ce uvijek tu u oku tvom

Dajem ti srce ,zemljo moja
i bi cu s tobom
u dobru i u zlu
i nema sile da mi te uzme
Ja bit cu s tobom ,ostat cu tu


Dobra li je Doris jebem ti sve Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 1641040317
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by marcuscato Sun Feb 24, 2019 3:26 pm

Podržavam i pridružujem se sa hitom jednog jedinog Kiće.


marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Malo Derište Mon Feb 25, 2019 9:57 am

Vidim, zavirilo se u čašicu ovaj vikend! Laughing drunken Laughing
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Gostiona "K navodniku" - topic za druženje  - Page 13 Empty Re: Gostiona "K navodniku" - topic za druženje

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 13 of 21 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 17 ... 21  Next

Back to top


 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum