Armchair economists of Croatia
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Politički aspekti "egzodusa"

+6
marcuscato
RealBear
MareCar
Mingus
Malo Derište
Monsignor.m
10 posters

Page 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Sat Jun 16, 2018 2:05 pm

Kako je općinstvo tražilo, evo topica za one kojima se ne da naučiti osnovne ekonomske zakonitosti pa objašnjenje "egzodusa" traže u Plenkovićima, braniteljima i slično. Otprilike kao što oni koji se redovno ne tuširaju svejedno traže u horoskopu rješenje za svoje ljubavne probleme. Twisted Evil

Molim vas da se držite - "egzodusa".
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Sat Jun 16, 2018 5:40 pm

Monsignor.m wrote: za one kojima se ne da naučiti osnovne ekonomske zakonitosti pa objašnjenje "egzodusa" traže u Plenkovićima, braniteljima i slično

Razz

Nije da nam se ne da, već mislim (barem ja) da bi bilo zgodno imati mjesto za malo bolje proanalizirati reakcije ''mega-uhljeba'' na efekte ''egzodusa''. Znam da su tržišni zakoni neumoljivi ali mega-uhljebi (a to nije samo naša specifičnost) imaju svakojakih kreativnih mehanizama za produljit agoniju.

Npr...ja još uvijek mozgam oko ovog novog poreznog rasterećenja. Suspect
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Mingus Sun Jun 17, 2018 3:01 pm

Malo Derište wrote:
Mingus wrote:Također, bit će zabavno gledati otpor elite, gdje se slažem s predviđanjem o pokušaju napuštanja EU, kao krajnjom mjerom.

Što se tiče napuštanja EU, za sada tu prednjače anti-sistemske stranke koje grme protiv uhljeba i rodijaka. O, ironije li.  What a Face
Mislim da nam u bližoj budućnosti taj scenarij ne prijeti. No, politička scena, kako u RH tako i diljem EU, se mijenja tako da ne bih stavljala ruku u vatru za niti jedan scenarij.  Neutral

I Šonje se slaže sa scenarijem otpora EU od strane 'alfa uhljeba'.  Smile

Velimir Šonje wrote:I Predsjednica se slaže s tim. Štoviše, žali što u EU postoji sloboda kretanja ljudi. Valjda jer je ograđivanje ljudi kao ovaca ogradama prokušani način kako političari koji od ljudi ekstrahiraju viškove mogu zadržati kontrolu nad svojim glavnim resursima – tim istim ljudima?

Ne vjerujem da se radi o nesporazumu, podmetanjima ili flopu. Mislim da se radi o strateškom testiranju anti-europskog sentimenta koji bi mogao presuditi na sljedećim predsjedničkim i parlamentarnim izborima. Takvi su trendovi na djelu posvuda u srednjoj i istočnoj Europi: interes čuvara torova potresen je međunarodnom integracijom, fundamentalno ugrožen, i oni se neće tako lako predati. Igranje na kartu anti-europejstva zbog nacionalne ugroze izvrsno će poslužiti svrsi podizanja moralne panike koja gazi individualizam i afirmira nove oblike etatizma.
Mingus
Mingus

Posts : 12
Join date : 2018-06-10

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Sun Jun 17, 2018 10:48 pm

Da, spomenuh već previranja diljem EU ali i šire. Da ne zagazimo sad u geo-politiku.

Što se tiče naše barice, definitivno će se kupit bodovi na ovome što Šonje kaže. Živi zid npr. sasvim dobro jaše na, između ostalog, i tom sentimentu. Ali, iskreno, teško mi je detektirati ''tko, koga, kada i zašto''.

Ako imaš kakvih dodatnih opservacija, ne štedi na tipkovnici.  Very Happy

RealBear wrote:Moramo raditi predikciju šta je sljedeće, "digitalizacija"?  bounce  bounce

Lako moguće. Smile Ali imaj na umu da je ovaj dio oko proračuna i poreza radio Marić a da je za ''digitalizaciju'' nadležan Kuščević. pale  Very Happy  

Iako, ovu digresiju sam preselila ovdje jer bih se zapravo nadovezala na negativnu selekciju koju je spomenuo Lebowski (doduše u malo drugačijem kontekstu). Negativna selekcija je užasno vidljiva u javnom sektoru a ponajviše kod ''mega-uhljeba''*. I sad već polako dolazimo do situacija da kad se i treba nešto napraviti to je drž-ne daj jer je masa ljudi jednostavno podkapacitirana. Hjoooj, a digitalizacija bi trebala taj talog malo provjetrit. Jedva čekam kad počne letjet perje. bounce

EDIT: *Pospana sam pa zaboravih napisat krucijalnu stvar. Već u par navrata se, koliko je meni poznato, događalo da se prvi (a ponegdje i drugi) kandidati za ministarska mjesta ljubazno zahvale i odbiju. A onda moraš posegnut dublje u vrećicu sa stranačkim iskaznicama. Neutral
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by MareCar Mon Jul 02, 2018 6:25 pm

Ovo nije lelek i kuknjava. Ovo je samo stating the obvious.
(Enola je tamo na onom forumhaer elaborirala o raspadu javnih sluzbi tj iluziji postojanja javnog zdravstva, postojanosti mirovinskog sustava itd da sad ne ponavljam)

Kaze Suki:

Uočite da je 2010. premijer bio HDZ-ov Sanader, 2015. SDP-ov Milanović, 2016. nestranački Orešković, a sada je HDZ-ov Plenković.
Stranačka pripadnost evidentno nije bitna. Velika količina novca koju država prikuplja kroz svoj aparat pa prosljeđuje obveznim mirovinskim fondovima, koji onda više od sedamdeset posto tih sredstava kupujući obveznice posuđuju državi uz kamatu od gotovo tri posto jednostavno je previše izazovna svakoj vlasti da je ne bi pokušala prisvojiti.

https://novac.jutarnji.hr/rasprave-i-rjesenja/umjesto-ukidanja-drugog-stupa-treba-ukinuti-prvi-i-hzmo/7549551/

Al ne daju se ovi nasi! Dok god sta ima otkidaju od gladnih usta (drugi stup, smanjivanje ali pdva, poskupljenja davanja u turizmu, svako malo nesto)

Dok god turizam puni kasicu prasicu neskloni su ikakvim promjenama.
Odrzavaju svoj ‘quantum of solace’, minimum minimuma potreban za prezivljavanje, i ne mijenjaju ...... ama ..... bas ..... nista .... u pozitivnom smijeru!

Stovise, djeluju dijametralno suprotno...


I da ga *ebes i otvoreno trziste i trzisne mehanizme.

Kad se jednom nakoti bagra, nikako ju iskorijeniti #2ndMexico #gnjidenavrbe
MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Wed Jul 04, 2018 11:31 am

Mećem pitanje ovdje jer me zanima kako ovdašnje pučanstvo diše. Smile Monsi, zažmiri na jedno oko, tema iako nije usko, jest posredno vezana, uz egzodusa.

Dakle, ulazak u Eurozonu. Predviđanja kada (nije pitanje hoćemo li jer moramo) i kakvi će biti efekti na gospodarstvo prema vašem mišljenju.  Question

U svibnju je EK izdala Izvješće o konvergenciji za 2018. za napredak država članica prema uvođenju eura.

Negdje sam pročitala (vezano uz raspravu za novi krug porezne reforme) sugestiju da bi Vladi bilo mudro ostaviti smanjivanje PDV-a kao korekcijski mehanizam na evenutalno podizanje cijena prilikom pristupanja Eurozoni. Zvuči suvislo.
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by RealBear Wed Jul 04, 2018 8:04 pm

Po meni ne treba uvodit euro prije kraja sljedeće recesije. Mogući benefiti koje su HNB-ovci izračunali su zanemarivi u odnosu na politiku slabe kune kod recesije
(koji u Hrvatskoj nije dosad bila iskorištena zbog toga što to nije bilo u interesu hrvatskim elitama).

Naime u recesiji će se prihodi od turizma urušit te će se imat deficit platne bilance, tako da treba onda pusti kunu da padne u odnosu na euro bez posebnih intervencija.
Onaj tko zadrži eurske prihode bit će u mogućnosti povećat plaću radnicima u kunama, ovi drugi neće pa bi i to trebalo potaknut migraciju radne snage od onih koji rade za državu i domaće tržište prema efikasnim izvoznicima.

BTW, ovi probni baloni sa dokidanjem drugim stupom su po meni uglavnom osmišljeni da se smanji dug države ispod 60% (koji je uvjet za euro) na račun štednje u drugom stupu.

Sljedeća resesija, skupa sa "egzodusom", "kreativnom destrukcijom" i slabom kunom bi mogla dovest do svima vidljivog i irevirzibilnog sloma uhljebničko-rodijačke paradigme.  bounce  bounce

Poslije resesije, kad mečka prestane da igra, neki novi megauhljebi mogu ulazit u eurozonu koliko god hoće.  Basketball
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by marcuscato Thu Jul 05, 2018 8:51 am

Imamo preprogresivan porezni sustav za situaciju u kojoj se nalazimo. PDV ne bi trebalo smanjivati, treba raditi na tome da se povećaju primanja produktivnom dijelu stanovništva, a teret nove krize bi trebao pasti na neproduktivni dio stanovništva inače krizom egzodus možda i ubrza. Moj prijedlog, smanjiti doprinose na plaće, smanjiti porez na 'visoke' plaće, PDV ne dirati. Kad dođe nova kriza i bude falilo para, dići PDV na 27-28%, povećati trošarine na gorivo i sl, dakle stvari koje kače cijelu populaciju (umjesto uvođenja 'krizinih poreza' kojima teret pada na zaposlene).

Treba osmisliti i porez na nekretnine na takav način da nezaposleni plaćaju punu cijenu, umirovljenici dobiju manju olakšicu, zaposleni  veću olakšicu. Da vidiš kako bi to riješilo rad na crno, a i poneki 'obeshrabreni' i sl. bi se možda i vratili na tržište rada.

Slažem se da bi bilo bolje pričekati recesiju prije ulaska u eurozonu, da još jednu krizu kuna može makar pripomoći.

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Thu Jul 05, 2018 2:30 pm

A jeste se ulovili krize. Suspect

Medo, ne znam koliko će poslušati tvoj savjet o čekanju sljedeće recesije. Laughing Jedino ako nas ista uskoro ne zaskoči. I sam znaš koliko su neskloni slabljenju tečaja, a i sastavni dio procesa je pristupanje europskom tečajnom mehanizmu (ERM II), unutar kojega moramo funkcionirati najmanje dvije godine, a poanta je (koliko sam skužila) da se utvrđuje središnji paritet za koji će se vezati tečaj kune i tijekom trajanja tečajnog mehanizma tečaj će moći fluktuirati samo unutar određenog intervala.

Nemoj me sada pitati koliki je interval. Embarassed

Iz Strategije za uvođenje eura nisu vidljivi vremenski okviri ali Plenki je nešto koketirao sa 2022. Iako mislim da je to 'preoptimistično',  u ERM II bi onda trebali pristupit najkasnije 2020.      

Inače, dug ispod 60% zapravo nije fiksan uvjet, može se provući i trend smanjivanja.
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Thu Jul 05, 2018 2:49 pm

"Uhljebima" treba oduzeti svako oružje, pa tako i tečaj. Imali su 30 godina da tečaj bude "izjednačavatelj", a kako nisu - morao se pojaviti "vrhunaravni izjednačavatelj" bounce bounce bounce
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by RealBear Thu Jul 05, 2018 10:39 pm

Malo Derište wrote:A jeste se ulovili krize. Suspect

Medo, ne znam koliko će poslušati tvoj savjet o čekanju sljedeće recesije. Laughing Jedino ako nas ista uskoro ne zaskoči. I sam znaš koliko su neskloni slabljenju tečaja, a i sastavni dio procesa je pristupanje europskom tečajnom mehanizmu (ERM II), unutar kojega moramo funkcionirati najmanje dvije godine, a poanta je (koliko sam skužila) da se utvrđuje središnji paritet za koji će se vezati tečaj kune i tijekom trajanja tečajnog mehanizma tečaj će moći fluktuirati samo unutar određenog intervala.

Inače, dug ispod 60% zapravo nije fiksan uvjet, može se provući i trend smanjivanja.

Winter is coming! bounce bounce bounce

Kuna će se urušiti unatoč tome što su megauhljebi i HNB-ovci neskloni slabljenju tečaja. Jednostavno ima jako puno love koje više nije na oročenoj štednji i može ekstremno lako i brzo pobjeći u "egzodus". Par milijardi eura da ode preko grane u Austriju i Njemačku, kreće spirala i devizne rezerve su u dobroj mjeri spržene.

Kad kuna dovoljno padne onda će "egzodusaši" i ovi koji su utekli s lovom krenut kupovat po Hrvatskoj šta valja.
Nema ništa osobno kod slobodnog tržišta i odnosa ponude i potražnje. Cool

AKo misle uvodit euro bolje bi im bilo da požure... Basketball
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Lebowski Thu Aug 02, 2018 11:33 pm

Realbear, vidim da si se pomalo "iznenadio" kreativnoscu uhljeba da puknu kanticu ili svoj status quo jos dalje niz ulicu...

Prava moc uhljeba se siri od vrha, za promjene (ili njihove naznake) je dovoljno gledati izborni zakon. Ako ne bude promjene izbornih jedinica, te ostanu ovakve kakve jesu (vrlo vjerojatno hoce, jer je popis stanovnistva nakon izbora 2020), moc pasivnih i ispraznjenih krajeva samo jos vise jaca... A to znaci, ostanak bolnica koja zahvacaju sve manji broj ljudi, dodatne ceste, nizinske pruge, rijecne luke, komunalna mega poduzeca u gradovima od 11k ljudi (primjeri su izmisljeni, ali siguran sam da ce biti "projekata revitalizacije"). Za to ce biti potrebno vise transfera iz aktivnijih krajeva, znaci da ce blagajna biti previse pod pritiskom za oslobodjenje pritiska na poduzetnistvo...
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by MareCar Sun Oct 28, 2018 8:52 pm

I tako...
... trazeci distrakciju dok mi se zivot raspada, nabasah na dobar clanak. Koji mi je donekle razjasnio sto se desilo i gdje su nestali hrvatski liberali u periodu 2000-ca2009. Te kako to ‘scena’ :rolleyes: izgleda danas.
http://www.darkohudelist.eu/det.php?id=57

Priceless za iseljenike poput mene #historicalontwikkeling

Jedino sto mi nije dobro u clanku je sto nema dobro objasnjene distinkcije izjmedju klasicnog liberalizma (ni lijevo ni desno, ekonomija ispred politike, religije, nacije itd) i neoliberalizma (u kontekstu sve iz prvog + ‘at all costs’, profit above sustainability).
Stvar je u nijansama

Na zalost ni dosta blogova koji su se bavili ovom tematikom vise ne funkcionira. Tipa Komentar nedjeljom. Blog kao medij je pregazilo vrijeme.
Gdje se to sve preselilo? Tko ce ga znati... :ne zna:

MareCar
MareCar

Posts : 85
Join date : 2018-06-09

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by celavi2 Mon Oct 29, 2018 9:30 am

Mozda su skuzili da ovce ostaju ovce, i bolje se posvetit vlastitom profitu nego pokusat to promijenit?

To je clanak iz 2015, ali moram priznat da nisam uopce primijetio takvu promijenu na sceni (osim da je Voyki poceo pisat), mozda zato kaj sam vani pa ne pratim hrvatske blogove i grupe.

celavi2

Posts : 12
Join date : 2018-06-13

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by eustahijebrzica Sun Nov 11, 2018 4:27 pm

Dakle, moje "veliko" pitanje o cijeloj ovoj tezi o egzodusu kao spasitelju Hrvatske, koje uglavnom spada u političku domenu rasprave...

Prvo da navedem: pratim temu duže vrijeme, znam većinu generalnih argumenata. Dakle, praktično se sasvim slažem s Monsijem i Međedom (i ostalom ekipom) koja zagovara tezu da vanjski šok u vidu otvaranja granica prema zelenijim pašnjacima dovodi do velikog pritiska/obrata situacije na tržištu rada, time i posljedično manje porezne prihode za uhljebe svih vrsta. Također me raduje naricanje dežurne ološi, duhovi jesu bolji od zombija (premda ipak treba održati bar neku populaciju u Slavoniji, čisto zbog državne sigurnosti).

No, ono što mene muči u toj priči "hoćeš-nećeš, moraš!" je uopće sposobnost naših vođa da reagiraju na odgovarajući način.

Tipa, možda vladajući nisu apsolutni debili (nisu) pa i oni vide što se događa i što bi bili adekvatni lijekovi. Ali, ali. Što ako oni NE MOGU provesti te reforme u djelo? Nije to samo stvar uhljeba koji su im izborna baza, uzmite recimo katastrofalan broj umirovljenika koji imamo, što da napravimo, još im smanjimo penzije pa da krepavaju od gladi? Ili, što ako je Hrvatska već zakasnila na većinu mogućih industrijskih vozova (tipa Slovaci koji Švabama rade aute), što ako nemamo - a nemamo - kapital za ulaganje u nešto drugo (što?? zdravstveni turizam? što bi mogli raditi a da je unosno?) i strancima nismo privlačni čak i da maknemo poreze i birokraciju... eno gledam, Makedonija je negdje 10-a (ili tu negdje) na svijetu po "Ease of doing business", pa investitori nikako da im dođu.

Ili, što ako situacija i nije toliko crna, znači mi bi mogli u tehničkom smislu provesti reforme... samo nitko nije dovoljno sposoban da to napravi. Ni HDZ, ni SDP, a i "oporba ljutog naroda" koja se u zadnje vrijeme pojavila su Zidari - još gore.

Osobno se nekak nadam/mislim da nije sasvim crno u "tehničkom" smislu, ali me kopka ovo drugo - kadrovi koje imamo nisu sposobni provesti reforme, a od novih kadrova i nema puno naznaka. (Ili će zakasniti.)

To je sad jedno vrlo maglovito pitanje/tema za raspravu, nije da baš možemo izvući statistike o potencijalnoj sposobnosti naših vladajućih, jedino što imamo su dosadašnji rezultati. Tako da ne očekujem neke konkretne odgovore ili čak ni veliko zanimanje na ovom forumu...

Šonje je prije nešto vremena objavio tekst u kojemu analizira zašto je fulao u svojim predviđanjima kad smo ulazili u EU - on je tada mislio da će kroz par godina doći do reformi po istom "moraš!" principu koji vi ovdje zagovarate... a od pravih reformi još ni R, 5 godina kasnije.

Pa... što se onda događa? Zašto su naši nesposobni reagirati - zato što im treba doći iz guzice u glavu, ili se to ne može uopće dogoditi?

Moji neki magloviti argumenti za sposobnost/nesposobnost naših struktura u zadnjih 30-ak godina su -

Nesposobnost: slanje toliko ljudi u prijevremene penzije radi kupovanja socijalnog mira, ranije odbijanje kineskih ulaganja u infrastrukturu, dopuštanje propadanja Rijeke (pa ju sad Kopar šiša), izvlačenje retardiranih Ustaša-Partizan tema u fokus i nedopuštanje da ta priča već jednom odumre, obrazovanje koje kasni desetljećima, ne ulaganje ni čak u "laganije" sektore kao IT, apsolutni manjak želje da se radnike okrene protiv suvišnih uhljeba (tako bi si osigurali novu izbornu bazu)...

Sposobnost: blago je čudo da smo iz devedesetih izašli s cijelim granicama s obzirom na okolnosti, kakav-takav oporavak i od troznamenkastih inflacija i od ratnih razaranja (i ljudskih, i industrijskih), dosta uspješno promoviranje našeg turizma u ne-tradicionalnim tržištima (joj, sjetim se onih blogova koji su laprdali o Hrvatskoj kao "iznenađenju"), ulazak u EU i NATO, ekspres-reakcija na kolaps Agrokora - i to uspješna... i evo, nedavno sam se zaposlila a da nisam morala obići niti jedan jedini šalter. Nula birokracije.

Ja blago naginjem tome da oni mogu, samo im još treba da dođe iz dupeta u glavu. Ali nisam sigurna.

Thoughts?
eustahijebrzica
eustahijebrzica

Posts : 12
Join date : 2018-11-11

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by RealBear Sun Nov 11, 2018 6:09 pm

Nisam ni ja baš siguran da su hrvatski političari (aka mega-uhljebi) sposobni na bilo kakve značajnije reforme, još sam manje siguran da je hrvatsko izborno tijelo sposobno prihvatiti malo više "slobodnog tržišta" i meritokracije.

Ono na čemu ja zasnivam optimizam je da vjerujem da imaju jak puki nakon za samoodržanjem. Kao što su ga imali i drugi po EU10 zemljama.

Naime, smatram da je veća vjerojatnost da će "uhljebničko-rodijačko izborno tijelo" + političari malo po malo popuštati i relativno se odricati dijela kolača,  nego što je vjerojatnost da će se inatiti i odvest Hrvatsku u nekreativno destrukciju.

Mislim, liberterijanski raj nećemo nikad vidjeti u Hrvata, ali svaka mala pobjeda (poput ove s 13. plaćom), svaki izljev ludila, kuknjave i bijesa likova koji se randomly pojavljuju u medijskom prostoru veseli.  Politički aspekti "egzodusa" 2866890658  Politički aspekti "egzodusa" 2866890658

Naravno, ja kao pravi međed potpuno sam svjestan i spreman i za događaju niske vjerojatnosti (inaćenje, izostanak bilo kakvih reformi, izlazak iz EU, izolacija i slični gluposti koje "napaćenom narodu" i vođama im mogu pasti na pamet).

Pa tako recimo mislim prodat stan u Zagrebu prije resesije (nekretnine u Splitu i Dalmaciji ne mislim dirat) te ne mislim nikakvu lovu investirat u Hrvatsku dok ih(vas) dobro sljedeća resesija ne strese.

HDZ s Plenkijem na čelu koji je trenutno na vlasti mora povlačiti poteze koji direktno idu na relativnu štetu njihovog izvornog biračkog tijela (i samo na prvi pogled paradoksalno rejting im je iznimno visok). Na lijevoj strani SDP će se vjerojatno urušit do kraja i prestat postojat, što je dobra vijest jer će se stvorit jača liberalna opcija kao kontra HDZ-u. Dakle i ovi desno-konzervativno i ovi lijevo-liberalno će biti prisiljeni na odricanja i koncesije koje znače... njima i "napaćenom narodu" manje, a privatnom sektoru više.

Ako ne pristanu na odricanja i koncesije, "egzodus" i "kreativna destrukcija" će ih brutalno kaznit pa će se krenut u školicu iz početka. Politički aspekti "egzodusa" 1641040317 Politički aspekti "egzodusa" 1641040317 Politički aspekti "egzodusa" 1254915264
RealBear
RealBear

Posts : 295
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Lebowski Sun Nov 11, 2018 10:26 pm

Problem je stvarno u tome što sadašnja vlada zapravo ima dijametralno suprotne stavove od svog biračkog tijela, zapravo bi bila najgora situacija da Plenkovića zbaci desno krilo HDZa i pokuša preuzeti glasače Živog Zida... Neka Lega-5stelle koalicija u Hrvata.

Slična bi bila kombinacija nekog Komadine i ŽZ (ali oni nemaju šanse za doći na vlast).

Političke promjene dolaze tek promjenom izbornog zakona (i oduzimanjem moći zombijevskim krajevima), ali za to treba pregrist govno i reć da osim Zg (odnosno SZ Hrvatske) i obale nema ništa ekonomski bitnoga u ostatku Hr.
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Monsignor.m Mon Nov 12, 2018 9:53 am

eustahijebrzica wrote:Ili, što ako je Hrvatska već zakasnila na većinu mogućih industrijskih vozova (tipa Slovaci koji Švabama rade aute), što ako nemamo - a nemamo - kapital za ulaganje u nešto drugo (što?? zdravstveni turizam? što bi mogli raditi a da je unosno?) i strancima nismo privlačni čak i da maknemo poreze i birokraciju...

Tvoj post otvara temu za sebe pa ću ga ovako skrnaviti mic po mic.

Imamo šta za raditi, jedan od dobrih benchmarka je ECI (Economic Complexity Index) koji je objašnjen tu: https://atlas.media.mit.edu/en/resources/methodology/

Za 2016. godinu smo 30/131 na svijetu, a lista je tu: https://atlas.media.mit.edu/en/rankings/country/eci/?year_range=2011-2016

Da možemo poslovati sa svijetom mimo turizma ti govori i ovo s Arhivanalitike (https://arhivanalitika.hr/blog/turizam-nije-sve-robni-i-drugi-izvoz-jako-rastu-ali-kakvi-su-limiti-i-potencijali/):

Politički aspekti "egzodusa" 71_Picture1-1-600x359
Politički aspekti "egzodusa" 71_Picture3-1-600x384


Ukratko, na "single marketu" i globalnoj ekonomiji za nas ima mjesta, mislim da smo ovo riješili?
Monsignor.m
Monsignor.m

Posts : 1134
Join date : 2018-06-04
Age : 93

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Mon Nov 12, 2018 10:09 am

eustahijebrzica wrote:Ja blago naginjem tome da oni mogu, samo im još treba da dođe iz dupeta u glavu. Ali nisam sigurna.

Thoughts?

Da, tako nekako. Tj. neće ako ne moraju jer drže glasačku bazu socijalnim transferima. Reforme se ne provode jer ih zapravo baza ne želi. Unatoč svim novinskim člancima. Wink I to je moja najveća zamjerka Plenkiju, nastavak prakse kupovanja glasova. Ide to na bolje polako, mic po mic. Ali prihodi su solidni pa još uvjiek ima love za ovakva 'ulaganja'. 

Ako ćemo baš o imenima, mislim da je dosta izgubljeno odlaskom Martine Dalić (neovisno tko što mislio o njezinoj ulozi u priči o Agrokoru), ona je najviše vukla u tu stranu a Plenković ju je slušao. On nije ekonomist, tako da je tu ona zlata vrijedila da ga malo 'pogurne'. Za razliku od Marića, koji je divan I love you, ali nema taj, ne znam kako bih ga nazvala, 'politički moment'.      

Otežavajuća okolnost je i to što ekipa (ponajprije državni službenici) koja mora bilo kakvu reformu pripremiti i sprovesti ima masu nagomilanog balasta zbog negativne selekcije tako da i tu bude zapinjanja ali ako 'vrh' odlučan, sve se sredi.  Wink  

Lebowski wrote:Problem je stvarno u tome što sadašnja vlada zapravo ima dijametralno suprotne stavove od svog biračkog tijela, zapravo bi bila najgora situacija da Plenkovića zbaci desno krilo HDZa i pokuša preuzeti glasače Živog Zida... Neka Lega-5stelle koalicija u Hrvata.

Bože sačuvaj i sakloni! pale
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Mon Nov 12, 2018 10:11 am

Lebowski wrote:Političke promjene dolaze tek promjenom izbornog zakona (i oduzimanjem moći zombijevskim krajevima), ali za to treba pregrist govno i reć da osim Zg (odnosno SZ Hrvatske) i obale nema ništa ekonomski bitnoga u ostatku Hr.

E, možeš ovo malo proširiti? Zanimljiva mi je ova tema a nisam sigurna da sam te shvatila. cat
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by marcuscato Mon Nov 12, 2018 10:58 am

Ne bih rekao da je Slavonija bezvrijedna. Samo nije dobro iskorištena - od te zemlje ne može živjeti toliko velik broj ljudi. Manji broj većih farmera sa dobrim investicijama bi na toj zemlji mogao biti itekako uspješan.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Average_utilised_agricultural_area_per_holding,_2010_and_2013_(%C2%B9)_(hectares)_YB16.png

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Average_economic_size_of_farm_holdings,_by_NUTS_2_regions,_2013_(thousand_EUR)_Ag2016.png

marcuscato

Posts : 59
Join date : 2018-06-07

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Lebowski Mon Nov 12, 2018 11:54 am

Lebowski wrote:Realbear, vidim da si se pomalo "iznenadio" kreativnoscu uhljeba da puknu kanticu ili svoj status quo jos dalje niz ulicu...

Prava moc uhljeba se siri od vrha, za promjene (ili njihove naznake) je dovoljno gledati izborni zakon. Ako ne bude promjene izbornih jedinica, te ostanu ovakve kakve jesu (vrlo vjerojatno hoce, jer je popis stanovnistva nakon izbora 2020), moc pasivnih i ispraznjenih krajeva samo jos vise jaca... A to znaci, ostanak bolnica koja zahvacaju sve manji broj ljudi, dodatne ceste, nizinske pruge, rijecne luke, komunalna mega poduzeca u gradovima od 11k ljudi (primjeri su izmisljeni, ali siguran sam da ce biti "projekata revitalizacije"). Za to ce biti potrebno vise transfera iz aktivnijih krajeva, znaci da ce blagajna biti previse pod pritiskom za oslobodjenje pritiska na poduzetnistvo...



Malo Derište wrote:
Lebowski wrote:Političke promjene dolaze tek promjenom izbornog zakona (i oduzimanjem moći zombijevskim krajevima), ali za to treba pregrist govno i reć da osim Zg (odnosno SZ Hrvatske) i obale nema ništa ekonomski bitnoga u ostatku Hr.

E, možeš ovo malo proširiti? Zanimljiva mi je ova tema a nisam sigurna da sam te shvatila. cat

Kako nam je forum "ogroman" Smile, samo 5 postova ranije ali pred više od 3 mjeseca sam napisao ovo gore. "Zombi" krajevi daju previše zastupnika, gradonačelnika, župana, šefova stranačkih organizacija i sl. Ta ekipa je onda utjecajna u Saboru, Vladi i središnjicama, te zahtijeva više transfera svojim krajevima... Izborne jedinice je nacrtao još Šeks 1999, s ciljem maksimiziranja efekta ruralnih krajeva - od tada je došlo do daljnjih internih i eksternih migracija. Vjerojatno bi jedno 10-15 zastupnika trebalo doći iz Istre, Zagreba ili Dalmacije umjesto iz Siska, Đakova ili Gospića. Jednostavna je i normalna činjenica da glasača iz tih gradova (ili okolnih sela) ne zanimaju flat taxovi i plaće IT stručnjaka...

Ovo ne znači da su Slavonija, Moslavina ili Banovina bezvrijedne, samo moraju naći neki drugi ekonomski način stvaranja vrijednosti.
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Malo Derište Mon Nov 12, 2018 3:00 pm

Lebowski wrote:Kako nam je forum "ogroman" Smile, samo 5 postova ranije ali pred više od 3 mjeseca sam napisao ovo gore.

Vidi, stvarno.. What a Face  Embarassed  Very Happy  

Lebowski wrote:"Zombi" krajevi daju previše zastupnika, gradonačelnika, župana, šefova stranačkih organizacija i sl. Ta ekipa je onda utjecajna u Saboru, Vladi i središnjicama, te zahtijeva više transfera svojim krajevima... Izborne jedinice je nacrtao još Šeks 1999, s ciljem maksimiziranja efekta ruralnih krajeva - od tada je došlo do daljnjih internih i eksternih migracija. Vjerojatno bi jedno 10-15 zastupnika trebalo doći iz Istre, Zagreba ili Dalmacije umjesto iz Siska, Đakova ili Gospića. Jednostavna je i normalna činjenica da glasača iz tih gradova (ili okolnih sela) ne zanimaju flat taxovi i plaće IT stručnjaka...

Ovo ne znači da su Slavonija, Moslavina ili Banovina bezvrijedne, samo moraju naći neki drugi ekonomski način stvaranja vrijednosti.

...iako se, zapravo, već i važeći zakoni krše. U pravu si za Šekija! To je 'Zakon o izbornim jedinicama.....' na što se poziva članak 39. aktualnog 'Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor' koji govori da se izborne jedinice uređuju tako da se broj birača u svakoj jedinici ne smije razlikovati više od + - 5 %. Još je 2010. Ustavni sud ukazao na problem nejednake 'težine' glasa u različitm izbornim jedinicama. A to je bilo prije osam godina, danas je situacija još ekstremnija. I samo suzdržanost Ustavnog suda zapravo priječi da se npr. sljedeći parlamenarni izbori proglase neustavnima.


E da, argument 'ekonomske snage' je malo teže provuć kroz izborno zakonondavstvo, jer otvara pandorinu kutiju.


Last edited by Malo Derište on Mon Nov 12, 2018 3:19 pm; edited 1 time in total (Reason for editing : Alzheimer)
Malo Derište
Malo Derište

Posts : 44
Join date : 2018-06-04

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by eustahijebrzica Mon Nov 12, 2018 6:40 pm

Ma možda se to ne mora pakirati u "ekonomska snaga", uostalom ljudi bi mogli reći da npr Zagreb ima i "prividni" BDP od kompanija koje su tamo registrirane, a posluju i zapošljavaju po svuda. Isto tako, nije da baš imamo transparentne liste (polu)zamračenog novca uz obalu, ili rada na crno općenito... pa je onda jednostavnije a i manje uvredljivo koristiti argument "broja stanovnika" i to je to.

Neće te razne "prividnosti" odvući/zadržati ljude tamo gdje im je loše, glasa se nogama. Niti na argument o broju stanovnika mogu kenjati Slavonci u stilu "AHA, znači vi kažete da mi vrijedimo manje od Purgera, jel nam to naša borba dala!!", poanta je da svi vrijede jednako.

@Monsi, vidjela sam tu OEC stranicu Very Happy Bude tu zanimljivosti, tipa "gdje Hrvatska izvozi transformatore" https://atlas.media.mit.edu/en/visualize/tree_map/hs92/export/hrv/show/8504/2016/ pa je tu standardna ekipa iz EU, pa i SAD donekle ne čudi, ali eto, saznam da smo u 2016 to izvozili u Katar, Emirate, Maleziju, Egipat itd. Kad idem kroz godine nekih izvoznih stavki, pojave se akteri tipa... Gvineja Bissau (what, how, why..?).

Više bi voljela takve zanimljivosti vidjeti u novinama... nek mi malo "istraživačko novinarstvo" objasni kako Končar&ekipa sklapaju ugovore po cijelom šarenom svijetu ^^

No, mislite da bi mi mogli zadržati istu razinu kompleksnosti/raznovrsnosti gospodarstva kada bi povećali obujam proizvodnje? Jer danas nam ipak robni izvoz - premda fino raste - nije dovoljno jak. Tipa, jel moguće tih transformatora proizvoditi još više, a da ne bude velikog preljeva radne snage iz nekih drugih proizvodnji i posljedičnog pada kompleksnosti - dakle, koliko tu imamo mjesta za robotizaciju i digitalizaciju? (Naravno, imamo još i dobar dio pasivnog stanovništva koji bi se mogao povući u ta pojačanja.)
eustahijebrzica
eustahijebrzica

Posts : 12
Join date : 2018-11-11

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Lebowski Mon Nov 12, 2018 8:24 pm

Samo je dovoljno pošteno raspodijeliti izborne jedinice, odnosno broj zastupnika u njima (kad se već češlja kroz to, mogao bi se i smanjiti broj sa 150 na 120 - i dalje je u ustavnim okvirima). Iskreno nisam znao za ovih 5%, pa čemu u današnje doba i uz ionako potpuno umjetne jedinice se to ne može smanjiti na 1%...

Također bi bilo zgodno da ozbiljnije stranke ponude normalnije ljude i promijene liste za dijasporu iz Glasnović&co u nešto za što će glasati ptičice pobjegle od 2013 nadalje (još koju godinu mogu u 1. izbornoj, a onda mi ostaju luđaci)...
Lebowski
Lebowski

Posts : 93
Join date : 2018-06-05
Age : 42
Location : Brisel

Back to top Go down

Politički aspekti "egzodusa" Empty Re: Politički aspekti "egzodusa"

Post by Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Page 1 of 2 1, 2  Next

Back to top

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum